Smart Congress: Project, Building & City odbędzie się, 6 kwietnia br. jako integralna część Międzynarodowych Targów Budownictwa. Targi te są flagowym wydarzeniem wystawienniczym na Podkarpaciu. Jest to znacząca impreza, która gromadzi blisko 300 wystawców i kilkanaście tysięcy zwiedzających. Uczestnikami wydarzenia będą m.in.: architekci, deweloperzy, inżynierzy, przedstawiciele gmin i samorządów, inwestorzy indywidualni oraz naukowcy. Wśród zaproszonych gości są m.in. prof. inż. arch. Janusz Rębielak, dr hab. inż. arch. Magdalena Jagiełło-Kowalczyk prof. PK, dr hab. inż. arch. Bogdan Siedlecki i dr inż. arch. Przemysław Markiewicz z Politechniki Krakowskiej.
Ta inicjatywa wyszła naprzeciw potrzebom zwiedzających, ale chcieliśmy, zrobić więcej; zintegrować środowisko wykonawców, projektantów, architektów i deweloperów. Temu ma służyć Smart Congress, oraz warsztaty – BIM w praktyce, które będą forum wymiany doświadczeń, ponieważ branża bardzo szybko się rozwija dzięki nowym technologiom – dodaje arch. Maciej Jamroży, prezes URBAN Project Sp. z o.o.
Tematem wiodącym będzie kwestia, która interesuje wszystkich zwiedzających: innowacje i technologie IT w budownictwie, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielkoskalowym jak i urbanistyce. Paneliści i prelegenci będą dyskutować o zintegrowanym systemie inteligentnego projektowania. – inwestorzy często nie zdają sobie sprawy z postępu technologicznego i dostępnych możliwości. Chcemy, żeby o tym dowiadywali się na właśnie na targach, żeby tutaj otrzymywali porady jak inwestycję prowadzić, szybciej, taniej i przekazać informacje o najnowszych rozwiązaniach – wyjaśnia Robert Bielówka. – Wśród wystawców, też panuje potrzeba, aby przygotowując ofertę, uwzględnili w niej technologie IT w budownictwie. Aby zwiedzający mogli bez problemu trafić na takie informacje, postanowiliśmy przygotować specjalną trasę.
Zdaniem arch. Macieja Jamrożego, zarówno kongres jak i warsztaty organizowane wspólnie z BIM Klastrem oraz przedstawicielami firm w nim zrzeszonych będą źródłem wiedzy zwłaszcza dla tych, którzy dopiero planują inwestycje. W inteligentnym budownictwie XXI w. niezmiernie ważny jest zintegrowany system projektowania, który przekłada się na nie tylko na sam projekt, realizację , ale przede wszystkim na przyszły komfort jego użytkowników, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto zasięgnąć wiedzy u specjalistów. – Architekt to zawód zaufania publicznego. Inwestorzy przychodzą do nas po panaceum na ich wątpliwość. Branża stale się zmienia, a architekci muszą ciągle się kształcić rozwijać aby za zmianami nadążyć – temu właśnie ma służyć kongres – tłumaczy. Technologia Building Information Modeling (BIM) to niewątpliwie przyszłość nawet w naszym kraju. – dodaje Katarzyna Orlińska-Dejer prezes BIM Klastra.
Smart Congres będzie otwarty dla uczestników
Smart Congress będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, jednak ze względów organizacyjnych, warto wcześniej zgłosić swój udział w wydarzeniu. Wstęp jest bezpłatny. – Aby kongres miał jeszcze większą siłę rażenia, będzie dostępny na bieżąco w formie multimedialnej. Dzięki telebimom transmitującym wykłady i panele, wystawcy będą mogli uczestniczyć w kongresie, nie opuszczając swoich stoisk – mówi Robert Bielówka.
W specjalnie przygotowanych salach odbędą się zajęcia warsztatowe, nad którymi patronat merytoryczny obejmuje BIM Klaster, natomiast zaraz po nic odbędzie się Archiczwartek (organizowany cyklicznie w Rzeszowie przez SARP Rzeszów), który wyjątkowo odbędzie się w piątek. Tematem spotkania będzie Buliding Information Modeling – oraz odpowiedzi jak wykorzystać nowoczesne technologie w projektowaniu. Wezmą w nim udział m.in. arch. Bogusław Barnaś, arch. Maciej Łobos, Piotr Bilon a także gwiazdy współczesnej architektury.
Kongres zostanie zdominowany przez tematy z zakresu BIM, technologii wykorzystania energii, badania możliwości wpływu OZE na budynki, odzyskiwania energii, zarządzania cyklem życia budynku, miast czy inteligentnych technologie ułatwiające pracę na placu budowy.
W krajach rozwiniętych na tysiącach placów budowy funkcjonują specjalne kioski informatyczne, z których może korzystać każdy pracownik, kontrolować postęp prac, zakres i harmonogram, z niezwykła precyzją poznać każdy detal, instrukcję montażu lub sprawdzić, jak dany element będzie wyglądał w obrazie 3D. W Polsce jednak króluje dokumentacja papierowa, a opisana integracja to nadal pieśń przyszłości, choć niezbyt już odległej, w szczególności dlatego że w przetargach publicznych nadal brak jest standardów i przejrzystych regulacji prawnych – wyjaśnia arch. Maciej Jamroży. – Technologia komputerowego modelowania informacji o budynku staje się jednak rzeczywistością nawet nad Wisłą, czerpiemy z doświadczeń sąsiadów, w sejmie trwają zaawansowane prace, aby wprowadzić standardy w prawie zamówień publicznych a już dziś część większych obiektów finansowych ze środków publicznych realizowana jest w oparciu o tą technologię.