
Filter Categories
All
BIM
Case Study
CDE
Cyfryzacja
Lean
Standarty
Współpraca
Skaning
Chmura punktów
Autorami tekstów zamieszczanych na naszej stronie są eksperci i specjaliści współpracujący z BIM Klastrem.
Zobacz ekspertów BIM Klastra
(z ang. Asset Information Model) „Model informacyjny” dotyczący „zasobów”.
[*] PAS 1192-3: 2014 Specification for information management for the operational phase of assets using building information modelling
(z ang. BIM collaboration format) „Format otwarty” służący do wymiany informacji tekstowych oraz graficznych w odniesieniu do „komponentu”.
Komentarze i notatki zapisane jako „BCF” mogą zawierać metadane dot. autora, odbiorcy, terminu realizacji, statusu itp.
(z ang. Building information modelling execution plan / Post-appointment/contract building information modelling execution plan) Uzgodniony dokument określający sposób realizowania „wymagań informacyjnych”.
W polskiej praktyce związanej z realizacją inwestycji z wykorzystaniem BIM „Plan BIM” często opracowywany jest po podpisaniu umowy, przez co nie jest możliwe włączenie
go do umowy – w takiej sytuacji nie należy stosować określenia kontraktowy w odniesieniu do tego dokumentu.
(z ang. Building information modeling) Zestaw technologii, procedur oraz zasad umożliwiających realizację inwestycji budowlanych w oparciu o innowacje, w szczególności w oparciu o „model BIM”.
(z ang. Common data environment) Uzgodnione źródło cyfrowej informacji dla projektowanego lub istniejącego „zasobu”, wykorzystywane do gromadzenia, zarządzania i rozpowszechniania związanych z nim „pakietów informacyjnych” w zarządzanym procesie.
Cyfrowy bliźniak. Bogate w dane cyfrowe odzwierciedlenie cech fizycznych i funkcjonalnych zasobu posiadające interfejsy dla pobrania informacji z czujników w fizycznym „zasobie”, przez które można zdalnie, elektronicznie nim zarządzać.
Dla pełnej obsługi fazy operacyjnej zasobu Cyfrowy bliźniak ma możliwość importu i przetwarzania informacji ustrukturyzowanej, ale też i nieustrukturyzowanych danych „Big Data”.
(z ang. Globally Unique IDentifier) Jednoznaczny i unikalny identyfikator elementów modelu komputerowego „IFC”.
Posiada formę tekstu, zapisanego wizualnie jako ciąg 22 znaków ASCII. Jest to skompresowana sekwencja 32 znaków w oryginalnej notacji zapisana w formie bloków 8-4-4-4- 12 znaków, poprzedzielanych myślnikami.
(z ang. Industry foundation classes) Ustrukturyzowany „format otwarty” zapisu danych budowlanych opracowany przez buildingSMART.
(z ang. Project Information Model) l „Model informacyjny” dotyczący fazy dostawy (projektowej i budowy).
Pojęcia dostawy użytej w definicji nie należy mylić z dostawą w rozumieniu Ustawy Pzp – pochodzi ono od sformułowania anglojęzycznego opisującego fazę projektowania i realizacji robót – delivery phase.